وضعیت نابسامان محیط زیست امروز ایران به خصوص حیات وحش بر کسی پوشیده نیست. در این شرایط وانفسای گسترش شکار غیر مجاز، خشونت علیه حیوانات، نابودی منابع طبیعی  چون جنگل ها و مراتع و خشک شدن دریاچه‌ها باید شاهد تبلیغ شکار پرندگان از سوی هنرمندان و بازیگران هم باشیم!

 

نت شهر: خانم هنرپیشه به همراه عکسی از به سیخ کشیدن چندین گنجشک استاتوس می‌کند گنجشک خوری با دوستان! اتفاقی نادر و اسفناک برای محیط زیست ایران که واکنش‌های منفی را در فضای مجازی در پی داشته است.

فارغ از اینکه شکار گنجشک به تصویر کشیده شده مطابق قوانین محیط زیست بوده یا خیر؟ در این گزارش به بررسی قوانین شکار پرندگان و نظر فقه و شرع در رابطه با شکار برای تفریح پرداخته شده است.

شکار به قصد تفریح غیر شرعی است

پیمان حاج محمود عطار، حقوقدان با انتقاداز شکار بی رویه در کشور توضیح داد: طبق نظر فقها منطبق با منابع شرع اسلام شکار جانداران اعم از حلال گوشت یا حرام گوشت به قصد تفریح و سرگرمی دارای اشکال شرعی است.این وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «قانون» تاکید کرد: عموم فقها اتفاق نظر دارند که شکار و صید در مناطق آزاد نظیر بیابان‌ها،جنگل‌ها، رودخانه‌ها و دریا باید به قصد رفع نیاز شکارچی و صیاد باشد. شکارچی یا صیاد فقط برای رفع حاجت خود و خانواده تحت تکفل خود می‌تواند اقدام به شکار و صید کند. وی ادامه داد: از نگاه قوانین به موضوع شکار نیز باید توجه داشت که طبق قانون، شکارو صید جانوران و حیوانات و حتی استفاده از اسلحه نیازمند دریافت پروانه شکار و صید است.

شکار حیوانات وپرندگان و صید انواع ماهی‌ها باید با مجوز انجام شود. عطار خاطر نشان کرد: از لحاظ قانونی کسی‌که  بدون پروانه شکار و پروانه استفاده از اسلحه اقدام به شکار کند باید مورد تعقیب کیفری و مجازات کیفری قرار گیرد.  این‌حقوقدان با انتقاد از عمل هنرپیشه خانمی که با افتخار از مراسم گنجشک‌خوری با دوستانش یاد‌می‌کند،گفت: از لحاظ اخلاقی این رفتار نه‌تنها درست نبوده که از لحاظ قانونی هم باید مشخص شود گنجشک‌ها چگونه و  تحت چه شرایطی شکار شده‌اند.عطار توضیح داد: هنرمندان  به عنوان سرلوحه مهربانی، عطوفت و بخشش در جامعه شناخته می‌شوند و در نمونه اخیر تعدادی از هنرمندان نام آور و پیشکسوت برای جلب رضایت از اولیای دم یکی از محیط‌بانان محکوم به قصاص اقدام کردند و در نهایت او مورد بخشش و عفو اولیای دم قرار گرفت.

شکار پرندگان در فصل شکار

از قانون شکار فقط شنیده ایم که شکار بدون مجوز خلاف قانون است و کمتر در رابطه با انواع شکار ها از جمله پرندگان اطلاع رسانی شده است، بسیاری فکر می‌کنند شکار پرندگانی چون گنجشک قانونی است و نیاز به مجوز قانونی ندارد.در حالی که پروانه شکار پرندگان فقط  به تفنگ‌های ساچمه زنی تعلق می گیرد.فصل شکار پرندگان وحشی به طور کلی از اول شهریور ماه شروع و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد.البته این فاصله زمانی برای پرندگان مختلف متفاوت است،برای مثال شکار کبک و کبک چیل وتیهو از اول مهر ماه تا پانزدهم بهمن ماه مجاز است  یا شکار انواع اردک ،مرغابی،غاز،با قرقره از پانزدهم شهریور تا پایان اسفند ماه امکانپذیر خواهد بود.   همچنین هر شکارچی بعد از اخذ پروانه شکار مجاز است در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه هر هفته به شکار پرندگان وحشی غیر حمایت شده برود. هر شکارچی مجاز است در هر مسافرت شکار حد اکثر تعداد ۶ قطعه از پرندگان قابل شکار مجاز را شکار کرده و به همراه داشته باشد.مشروط بر آنکه تعداد غاز در مجموع از دو قطعه و تعداد کبک از ۵ قطعه و تعداد تیهو و کبک چیل از ۲ قطعه تجاوز نکند.

مجوز فروشی برای شکار گنجشک در البرز

شکار انواع پرندگان نیازمند مجوز قانونی است و درفصل شکار باید انجام شود.هنوز از خاطر نبرده‌ایم که سال گذشته استان البرز برای شکار گنجشک مجوز فروشی کرد و به گفته شاهدان عینی تعداد گنجشک ها در اواخر سال گذشته به شدت کاهش یافت. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج در گفت‌وگو یی اعلام کرد که در استان البرزبا پرداخت مبلغ ۱۲۰ هزار تومان مجوز شکار گنجشک و سار صادر می‌شود. این خبر دارای دو نکته بود اول اینکه برای شکار گنجشک هم باید مجوز داشت و دوم اینکه مجوز شکار برای استفاده از تور است نه تفنگ.فردین حکیمی گفته بود: فصل مجاز شکار این پرندگان و مدت اعتبار پروانه از تاریخ صدور تا پایان بهمن ماه 92است و روزهای مجاز برای شکار سه روز آخر هفته یعنی روزهای چهارشنبه ، پنج شنبه و جمعه تعیین شده است. بهای هر پروانه شکار یک میلیون و۲۰۰ هزار ریال است. شکارچیان گنجشک تنها مجاز به صید دو گونه گنجشک خانگی و گنجشک سینه سیاه هستند و صید سایر گونه ها ممنوع بوده و مشمول پرداخت ضرر و زیان خواهد بود.

ضرورت نظارت بر کسانی که وارد قلمروی محیط زیست می ‌شوند

علی مشهدی در زمینه شکار حیوانات توضیح داد: در قانون، شکار برخی از گونه‌ها ممنوع شده است و هدف قانون شکار و صید، محافظت از گونه‌های در معرض خطر و جلوگیری از انقراض گونه‌هایی است که در معرض نابودی قرار دارند. البته باید گفت تمامی گنجشک‌سانان حفاظت شده نیستند و در مورد شکار آن‌ها محدودیتی اعمال نشده است.  این عضو هیات علمی دانشگاه قم نیز در گفت‌وگو با«قانون»خاطرنشان کرد: طبق لیستی که کنوانسیون سایتس ارائه کرده و ایران هم عضو آن است، برخی از گونه‌های گنجشک‌سان نیز حفاظت شده هستند و شکار آن‌ها ممنوع است.  این حقوقدان ادامه داد: یکی از تکالیف ماموران حفاظت از محیط زیست نظارت بر کسانی است که وارد قلمروی محیط زیست می‌شوند.

مشهدی با اشاره به محدودیت‌هایی  که در مورد شکار وجود دارد تصریح کرد: این محدودیت‌ها، زمانی، مکانی و نوعی هستند که قانونگذار برای شکار پیش‌بینی کرده است. محدودیت مکانی به معنای آن است که در هر مکانی نمی‌توان مبادرت به شکار کرد مثلا در مناطق حفاظت شده یا پارک ملی .

وی ادامه داد: محدودیت زمانی یعنی، در زمان‌های خاصی که حیوانات زادو ولد یا تخم‌ریزی می‌کنند شکار ممنوع است و محدودیت نوعی هم که گونه‌خاصی از حیوانات را نمی‌توان شکار کرد یا روش خاصی از شکار را نمی‌توان انجام داد مانند تور انداختن یا روش‌هایی که قانونگذار ممنوع کرده، مانند صید با باروت، شکار از طریق انفجار یا روش‌هایی که در شب به‌صورت سنتی اقدام  صورت می‌گیرد.

این حقوقدان با بیان اینکه در مورد این افراد باید دید مکانی که شکار صورت گرفته مکان عمومی بوده یا خصوصی توضیح داد: اگر ملک خصوصی باشد و خود صاحب باغ مبادرت به شکار کرده باشد باید دید گونه‌های حفاظت شده بوده یا خیر؟ زیرا اگر بخواهیم در عالم حقوق حکم دهیم باید فرض‌های متعددی را درنظر بگیریم. مشهدی در خاتمه یادآور شد: برخی از گونه‌های گنجشک‌سانان محافظت شده هستند اگر این پرنده‌ها جزو گونه‌های محافظت شده کنوانسیون سایتس و گونه‌هایی که قانون شکار و صید آن‌ها را ممنوع کرده باشند  قطعا قابل پیگیری است و مشمول جریمه هم هست ولی در هر صورت باید گفت این کار خلاف موازین اخلاقی است و انتشار این تصاویر باعث ترویج شکار خواهد شد.  

جزای نقدی برای متخلفان

براساس این گزارش اگر اقدام این هنرپیشه مطابق قانون نبوده باشد و اگر بدون مجوز شکار وحمل اسلحه این اتفاق افتاده باشد  حداقل مجازات او و دوستانش طبق قانون به ازای 30 قطعه گنجشک که در تصویر دیده می شود باید جریمه نقدی پرداخت شود. شاید مبالغ جزای نقدی خیلی چشمگیر نباشد اما رسیدگی به تخلفات می تواند مهم‌ترین عامل در بازدارندگی از تکرار جرائم باشد.اگر هم مطابق قانون که البته الان فصل شکار نیست اقدام شده باشد مطابق فقه و شرع شکار  برای تفریح  نهی شده است.

منبع: روزنامه قانون

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )