در انتخاب مدیران از افراد چاپلوس دوری شودیک استاد حوزه و دانشگاه گفت: باید در حکومت‌داری از کسانی استفاده شود که حق را می‌گویند مردمی باشند و پایبند به عقل جمعی.

 

راضیه محمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این‌که رییس‌جمهور منتخب باید در انتخاب اعضای کابینه به چه ویژگی‌هایی توجه کند؟ به نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر اشاره و اظهار کرد: حضرت علی(ع) در این نامه به ویژگی‌های فرد حکومت‌دارمی‌پردازد، اولین موردی که در انتخاب کابینه و حکومت‌داری باید مورد توجه قرار گیرد تقوا است، یعنی فرد باید مالک نفس خودش باشد مومن، متدین و تهذیب اخلاقی داشته باشد.

وی افزود: مدیران باید طاعت خدا را بر همه چیز مقدم بشمارد، کتاب خدا را ملاک و معیار خود قرار دهد نه قراردادهای بی‌فایده بین‌المللی که هر قانونی در هرجایی پراکنده شده است. ملاک حکومت‌داری باید قرآن و امر و نهی‌های آن باشد.

محمدزاده خاطرنشان کرد: جهاد با دشمنان باید از خصوصیات کسی باشد که مدیریتی را برعهده می‌گیرد، باید استکبارستیز باشد و با دشمنان دوستی نکند در مسائل داخلی نیز باید قدرت مبارزه با فساد را داشته باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: اعضای کابینه باید در قبال مردم احساس مسوولیت کنند به وعده‌هایی که می‌دهند عمل کند و به ارزش‌های دین پایبند باشد، آبادانی را همواره مدنظر قرار دهد و پیشرفت کشور برایش مهم باشد نسبت به زیر دستان خود بخشش داشته باشد و از این بخشش هیچگاه پشیمان نشود، صبور بودن از ویژگی‌های مهم کسی است که می‌خواهد مدیریتی را بر عهده بگیرد.

محمدزاده ادامه داد: فردی که مدیر است نباید به سمتی که دارد مغرور شود، چراکه این سمت در دست او امانت است و خداوند در قرآن می‌فرماید: «دشمن ستمگران باش و نسبت به زیردستان انصاف و همدلی را فراموش نکن و حق را همواره ملاک خود قرار دهد.»

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: مدیران باید در کار تلاش داشته باشند و خستگی‌ناپذیر باشند، ساده زیست باشند و از تمامی تجملات دوری کنند،‌ بصیر باشند و از عبرت‌ها پند بگیرند.

وی تاکید کرد: تمامی این ویژگی‌های همانند یک زنجیر با هم هماهنگ هستند نمی‌شود فردی تقوا داشته باشد ولی استکبارستیز نباشد و یا اینکه منصف و امین نباشد و درعوض بخشنده باشد اگر کسی می‌خواهد یک مدیر و مدبر خوب باشد باید تمامی این ویژگی‌ها را با همدیگر داشته باشد.

محمدزاده در ادامه با بیان این‌که «حضرت علی(ع) در ادامه این توصیه‌ها تاکید می‌کنند که با یکسری از افراد در زندگی و حکومت‌داری هم‌نشین نشوید» گفت: از افرادی که از مردم عیب‌جویی می‌کنند در حکومت و زندگی باید دوری کرد. کسانی که در هنگام بلا ناهموار هستند و در موقع عدالت بی‌رغبت. از بخیل دوری شود و با ترسو هیچگاه در حکومت‌داری رایزنی نکنید.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد:‌ هم نشینان فرد حکومت‌دار باید دانشمندان،‌ نخبگان و کاردانان جامعه باشند کسانی که دلسوز مردم هستند و با تجربه‌اند.

وی ادامه داد: کسی باید برای مسائل حکومتی درنظر گرفته شود که خوش سابقه است. حضرت علی(ع) در این نامه‌ می‌گوید وزیران تو باید پاکان خوش‌سابقه باشند و از افراد مجرب و باتدبیر استفاده کن، آنهایی که اندیشه‌ای محکم دارند و با هیچ ستمگری همکاری نمی‌کنند.

محمدزاده در پایان گفت: برای کسی که می‌خواهد حکومت را بر عهده بگیرد ملاک‌ها و معیارهای زیادی داریم و افراد زیادی هم در جامعه ما وجود دارند که می‌توانند تمام این ویژگی‌ها را با هم داشته باشند، فقط باید دنبال آنها رفت و آنها را برای حکومت‌داری انتخاب کرد و در راستای انتخاب مدیران باید از افراد چاپلوس و دورو دور شویم.

 

مطالب مرتبط
احتمال ورشکستگی قطعه‌سازان خودرو، با ادامه‌ی شرایط فعلی
احتمال ورشکستگی قطعه‌سازان خودرو، با ادامه‌ی شرایط فعلی
تصویر جدیدی از گلکسی نوت 9 در توییتر فاش شد
تصویر جدیدی از گلکسی نوت 9 در توییتر فاش شد
جزئیات سرقت مسلحانه از بانک در یافت آباد |  دزدی از بانک افت آباد امروز
جزئیات سرقت مسلحانه از بانک در یافت آباد | دزدی از بانک افت آباد امروز
تبلیغات
loading...
نظرات