روحانی، در فهرست رهبران تاثیرگذار دنیاروحانی مایل بود برای حل بن‌بست روابط با آمریکا از راه گفتمان و مذاکره مستقیم وارد شود. از این رو رسانه‌های ایران وی را شیخ دیپلماتیک می‌نامیدند.

 

نت شهر: شاید آرزوی هر شخصی باشد که روزگاری بر جایگاه رئیس جمهور بنشیند و به گمان اینکه همه چیز در ید کنترل اوست پا به میدان سیاست بگذارد ولی غافل از اینکه دردسر و مسئولیتی بزرگ بر دوشش افتاده و جدا از مخالفانی که به دشمنان خونی تبدیل می‌شوند دوستانی نیز هستند که به هر دلیلی دیگر تاب دیدن دوست قدیمی و رئیس جمهور جدید را ندارند. حسن روحانی یکی از روسای جمهوری بود که بعد از چند سال بی‌اعتمادی مردم به دولت بر سر کار آمد.

مردی از تبار روحانیت که جدا از انتقاد هایی که ممکن است به دولت او در انجام برخی اقدامات وارد باشد در قالب شعار دو کلمه‌ای خود و در کنار تدبیر واژه زیبای امید را نیز گنجاند که شاید مردمی که آستانه تحملشان در اواخر سال ۹۱به حدی رسیده بود که در صف‌های نان و سبزی نیز با هم به درگیری می‌رسیدند بدون هیچ انتقادی به گرانی بنزین، برق و آب تنها به واژه امید تکیه می‌کنند و منتظر می‌مانند تا شاید تاثیر «کلام روحانی» را در کشورشان ببینند.

این تنها ایرانی‌ها نیستند که روحانی و مشی او را تاثیرگذار می‌دانند، هفته نامه آمریکایی تایم نیز او را جزو ۱۰۰ شخصیت تاثیرگذار و دارای نفوذ جهان در سال ۲۰۱۴   معرفی کرد. تایم  در اوایل روی کار آمدن روحانی او را به چهره بر‌تر جلد خود و لایق دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرده بود و اولین باری نیست که رئیس جمهور ایران را شایسته و برجسته می‌داند.

روحانی، شیخ دیپلمات
تایم می‌نویسد، حسن روحانی سیاستمداری است که به سراغ غرب رفته است. محمد البرادعی که نام حسن روحانی را در این فهرست گنجانده است در توصیف روحانی ابتدا به زمان فعالیت وی به عنوان دبیر شورای امنیت ملی در زمان ریاست‌جمهوری محمد خاتمی پرداخته و آورده است: اولین بار که روحانی را دیدم سال ۲۰۰۳ میلادی بود، زمانی که تنش میان تهران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای بالا گرفته بود. روحانی مایل بود برای حل بن‌بست روابط با آمریکا از راه گفتمان و مذاکره مستقیم وارد شود. از این رو رسانه‌های ایران وی را شیخ دیپلماتیک می‌نامیدند. ولی متاسفانه سیاست‌های اعتدال‌گرایانه روحانی تحت تاثیر تندروهای آمریکایی قرار گرفت.

کسانی که به شدت نسبت به خواست و نیت ایران بی‌اعتماد بودند. آمریکایی‌ها در آن زمان نه تنها به این سیاست روحانی و رئیس جمهور میانه رو وقت ایران، کمکی نکردند بلکه از انگیزه های تهران هم برای ادامه این روند کاستند. (به همین دلیل) روحانی و دولت وقت ایران نتوانستند نتایج ملموسی از این تغییر سیاست را (به منتقدان داخلی) ارائه کنند و انتخابات بعد را به محافظه کاران تندرو واگذار کردند. یک دهه زمان برد تا غرب متوجه این حقیقت شود که نمی‌تواند با دامن زدن به رقابت‌های منطقه ای (با هدف کاهش نفوذ تهران) با ایران رفتار کند.

نگرانی برای از بین رفتن فرصت روحانی
این مجله معتبر غربی در ادامه به نقل از البرادعی می‌نویسد: «توافق اولیه اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ که در نتیجه سیاست‌های بی‌سر و صدای روحانی به دست آمد می‌توانست ۱۰ سال پیش حاصل شود. با احترام دو طرفه پایه‌ریزی اعتماد و سازش، این مرحله می‌تواند به یک توافق همکاری و تضمین واقعی منجر شود. رهبری اعتدال‌گرایانه روحانی فرصتی به وجود آورده که نباید از دست برود، فرصتی که بسیار در خطر است.»

بزرگان جهان در کنار هم
این مجله که بار‌ها عکس سیاست مداران ایرانی از جمله امام خمینی (س) بنیانگذار انقلاب اسلامی، محمد مصدق و محمود احمدی‌نژاد را روی جلد خود برجسته کرده است در گزارش خود نام حسن روحانی را کنار افرادی چون ولادیمیر پوتین، جان کری، هیلاری کلینتون باراک اوباما و پاپ فرانسیس به عنوان شخصیت‌های برجسته تاثیرگذار در جهان آورده است.

تاثیر امید در ایران
گذشته از اینکه تایم آمریکایی به چه دلیلی نام روحانی را جزو افراد برجسته و تاثیرگذار معرفی کرده است باید دانست، دولت یازدهم با میراثی فرسوده و در برخی حوزه ها نابود از دولت قبل پا به عرصه سیاست و مدیریت ایران گذاشت و همین اندازه که مردم بعد از اعلام فاز دوم هدفمندی و تغییر قیمت حامل های انرژی بدون هیچ نگرانی و اعتراضی برخلاف زمان احمدی نژاد به زندگی خود ادامه می دهند بیانگر تاثیر واژه ای به نام  «امید» است که روحانی در ابتدای به قدرت رسیدن  خود ، شعارش را داد.

منبع: قانون آنلاین

تگ ها:
مطالب مرتبط
خواص عجیب برگ مو که نمی دانستید!
خواص عجیب برگ مو که نمی دانستید!
پیشنهاد بازیگر آمریکایی به ترامپ در مورد پسرش
پیشنهاد بازیگر آمریکایی به ترامپ در مورد پسرش
یادداشت بانوان کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد ورودخانم ها به ورزشگاه آزادی
یادداشت بانوان کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد ورودخانم ها به ورزشگاه آزادی
تبلیغات
loading...
نظرات