پروتئین موجود در گندم تشدید بیماری بیماری های مزمنبه گفته محققان آلمانی پروتئین ATI موجود در گندم می تواند علائم بیماری های مزمن را تشدید کند.

نت شهر: به گزارش خبرنگار مهر، دانشمندان هشدار دادند پروتئین گندم می تواند منجر به بروز التهاب در بافت های فراتر از روده نظیر غدد لنفاوی، کلیه ها، طحال و مغز شود.

پروتئین «بازدارنده آمیلاز-تریپسین» (ATI) می تواند علائم آرتروز روماتیسمی، ام اس، آسم، کبد چرب غیرالکلی و همچنین بیماری روده التهابی را تشدید کند.

پروتئین ATI بیش از ۴ درصد پروتئین های گندم را تشکیل نمی دهد اما می تواند واکنش های قوی ایمنی را در روده آغاز کند که در سایر بافت های بدن هم پخش می شود.

دتلف شوپان، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، در این باره می گوید: « ATIها می توانند موجب افزایش التهاب در سایر مشکلات مزمن مرتبط با سیستم ایمنی در خارج از ناحیه شکم شوند.»

وی در ادامه عنوان می کند: «ما اثبات کردیم ATIهای موجود در گندم، که معمولا با گولتن تجاری همراه هستند، موجب فعال سازی انواع خاص سلول های ایمنی در روده و سایر بافت ها می شوند و احتمالا بدین ترتیب علائم بیماری های التهابی از قبل موجود تشدید می یابند.»

منبع: خبرگزاری مهر

تگ ها:
مطالب مرتبط
توصیه غذایی در ماه رمضان / نکات  مهم غذایی در ماه رمضان 96 / چه غذاهایی در ماه رمضان بخوریم
توصیه غذایی در ماه رمضان / نکات مهم غذایی در ماه رمضان 96 / چه غذاهایی در ماه رمضان بخوریم
چه کسانی نباید روزه بگیرند / افرادی که نباید روزه بگیرند /  شرایط روزه گرفتن بیماران در ماه رمضان
چه کسانی نباید روزه بگیرند / افرادی که نباید روزه بگیرند / شرایط روزه گرفتن بیماران در ماه رمضان
بهترین مواد غذا برای وعده سحری ماه رمضان 96 /  سحری  چی بخوریم / بهترین زمان برای سحری خوردن / بهترین وعده سحری
بهترین مواد غذا برای وعده سحری ماه رمضان 96 / سحری چی بخوریم / بهترین زمان برای سحری خوردن / بهترین وعده سحری
نظرات