امتیاز دهید:

برای ساخت یک متغیر در زبان پی اچ پی، پروژه ای که پیش از این تحت عنوان my_website ایجاد کردیم را مورد استفاده قرار می دهیم. برای این منظور فایل index.php موجود داخل این پروژه را در نرم افزاری همچون ++Notepad یا سایر IDEها باز کرده و کدهای خود را وارد آن می کنیم. برای ساخت یک متغیر به صورت زیر عمل می کنیم:

همانطور که می بینیم داخل تگ های مربوط به پی اچ پی ابتدا علامت $ را نوشته و سپس به صورت camelCase عبارت numberOne به معنی "شماره یک" را می نویسیم (در واقع منظور از camelCase این است که حرف اول کلمه دوم که در این مثال One است را به صورت بزرگ می نویسیم). حال با استفاده از متدی که در فصل گذشته تحت عنوان echo آشنا شدیم، قصد داریم مقدار این متغیر را به نمایش در آوریم:

می بینیم که ابتدا کلید واژه echo را نوشته و پس از قرار دادن یک فاصله نام متغیری که پیش از این ایجاد کردیم را می نویسیم و در نهایت یک علامت ; قرار می دهیم. در این مرحله از کار می خواهیم خروجی این صفحه از سایت را در مرورگر مشاهده کنیم. برای این منظور با وارد کردن آدرس مربوط به پروژه خود در localhost می توانیم به این فایل دست پیدا کنیم. در واقع از آنجا که پروژه ما داخل فولدری تحت عنوان my_website داخل فولدر www است، بنابراین می بایست آدرس localhost/my_website/index.php را وارد مرورگر خود نماییم:

making a variable in php 1

همانطور که قبلاً گفتیم، مقادیر متغیرها را می توان هر زمانیکه بخواهیم تغییر دهیم. برای روشن شدن این مسئله کد فوق را به صورت زیر تکمیل می کنیم:

همانطور که در کد فوق می بینیم ابتدا مقدار 123 برای متغیر numberOne$ در نظر گرفته شده است. حال فرض کنیم از انتخاب مقداری که برای این متغیر در نظر می گیریم پشیمان شده و می خواهیم مقدار جدیدی برای آن در نظر بگیریم. برای این منظور مجدد نام متغیر خود را نوشته و این بار مقدار جدیدی را برای آن در نظر می گیریم. مجدد فایرفاکس را به روز رسانی می کنیم:

making a variable in php 2

در حقیقت پس از به روز رسانی این صفحه، کاری که وب اپلیکیشن پی اچ پی انجام می دهد این است که ابتدا به سراغ متغیر numberOne$ رفته و مقدار مرتبط با آن که 123 است را در نظر می گیرد. سپس اقدام به تفسیر خط بعدی از کد می نماید و می بیند که در خط بعد این متغیر دارای مقدار جدیدی گشته است. بنابراین مقدار قبلی به کلی از بین رفته و مقدار جدید که معادل با 456 است برای آن در نظر گرفته می شود. سپس خط بعدی که دستور echo در آن نوشته شده است اجرا می گردد. از آنجا که مقدار در نظر گرفته شده برای echo همان متغیری است که پیش از این ایجاد کرده ایم و آخرین مقدار اختصاص داده شده به این متغیر عدد صحیح 456 است، عدد 456 در مرورگر نمایش داده می شود.


نظرات
نظرات
  • ehsan :

    واقعا دستتون درد نکنه به خاطره این سایته خوبتون ، مطالبتون حرف نداره D:


    1394/07/16 13:02:28