اکنون قصد داریم تا فایلی که در آموزش قبل با پسوند اچ تی ام ال ایجاد کردیم را به یک فایل پی اچ پی تبدیل کنیم. برای این منظور ابتدا فایل را از داخل نرم افزار  ++Notepad می بندیم. سپس وارد فولدر my_website می شویم:

change html to php page

اکنون روی نام این فایل کلیک راست کرده و گزینه Rename را انتخاب می کنیم و سپس پسوند این فایل را از اچ تی ام ال به پی اچ پی تغییر می دهیم (توجه داشته باشیم که می بایست مابین نام index و پسوند یک نقطه قرار گیرد):

1change html to php page

حال نیاز است تا مجدد این فایل را داخل نرم افزار ++Notepad باز نماییم. برای این منظور از منوی اصلی نرم افزار وارد گزینه File شده سپس روی گزنیه Open کلیک می کنیم. به محض کلیک کردن روی این گزینه با پنجره ای به صورت زیر مواجه خواهیم شد:

opening a php file in notepad

مسیر فایل را مشخص نموده و در نهایت روی گزینه Open کلیک می کنیم و خواهیم دید که این فایل پی اچ پی در نرم افزار باز خواهد شد:

می بینیم تنها تفاوتی که ایجاد شده است پسوند فایل است که از اچ تی ام ال به پی اچ پی تغییر کرده است. حال مجدد این فایل پی اچ پی را در مرورگر اجرا می کنیم (از داخل فولدر my_website روی نام index.php کلیک راست کرده و گزینه Open with را کلیک کرده و سپس نرم افزار فایرفاکس را انتخاب می کنیم:

2change html to php page

می بینیم علیرغم اینکه پسوند فایل به پی اچ پی تغییر پیدا کرده است، اما در روند اجرای این صفحه وب هیچ تغییری صورت نگرفته است. به عبارت دیگر مادامی که ما هیچ گونه کد پی اچ پی به صفحه خود اضافه نکنیم، این صفحه همانند یک صفحه اچ تی ام ال اجرا خواهد شد. در ادامه خواهیم دید که به محض اضافه نمودن کدهای پی اچ پی به کدهای اچ تی ام ال روند اجرای برنامه نیز تغییر پیدا خواهد کرد.