\r\n

بر خلاف وب سایت های استاتیک که به سادگی قابل مشاهده در مرورگری همچون فایرفاکس هستند، برای توسعه وب سایت های دینامیک به یک نرم افزار وب سرور همچون آپاچی، وب اپلیکیشن پی اچ پی و همچنین پایگاه داده MySQL خواهیم داشت.
نکته جالب توجه اینجا است که تمامی این ابزارها به رایگان قابل استفاده می باشند اما نکته که می بایست حتماً مد نظر قرار دهیم این است که اگر بخواهیم تک تک این نرم افزارها را به صورت تکی نصب کنیم سپس آن ها را به یکدیگر لینک دهیم ممکن است این کار تا حدودی زمان بر بوده در حین لینک دادن آن ها به یکدیگر با مشکلات گوناگونی مواجه شویم.
برای این منظور، پکیج های آماده ای طراحی شده اند که هر سه نرم افزار مورد نیاز را در برگرفته و به سادگی قابل نصب و اجرا می باشند. پکیجی که برای سیستم عامل ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد WAMP نام دارد که مخفف واژگان Windows Apache MySQL PHP است.
برای دانلود این نرم افزار به آدرس wampserver.com/en  مراجعه نموده و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود روی گزینه WAMPSERVER کلیک نمایید:

نصب ومپ روی ویندوز

پس از کلیک کردن روی دکمه WAMP SERVER با تصویر زیر مواجه خواهید شد:

دانلود ومپ برای ویندوز

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، می بایست روی دکمه download directly کلیک نمایید:

دانلود Wamp

در این مرحله به صفحه دیگی ارجاع داده خواهیم شد که به راحتی با کلیک کردن روی دکمه Save File می توان نرم افزار را ذخیره ساخت.
حال می بایست فایل دانلود شده را نصب کرد. برای این منظور دو بار روی آیکان این نرم افزار کلیک می کنیم:

نصب نرم افزار ومپ روی ویندوز

پس از کلیک کردن روی دکمه Run بسته به تنظیمات ویندوز ممکن است با یک پیام امنیتی مواجه شود که با تایید آن، پنجره زیر مواجه خواهید شد:

wamp installation on windows 8.1

با کلیک کردن روی دکمه Next با تصویر زیر مواجه خواهیم شد:

wamp install on windows

همانطور که در تصویر فوق مشخص است، می بایست گزینه I accept the agreement را انتخاب کرده سپس روی دکمه Next کلیک می نماییم:

wamp installation directory

 همانطور که در تصویر فوق مشخص است، می بایست محل نصب این نرم افزار را مشخص کرد. لازم به ذکر است که در این مرحله از نصب بایستی دایرکتوری پیش فرض را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Next کلیک نماییم:

installing wamp

 در این مرحله با انتخاب گزینه های Create a Quick Launch icon و Create a Desktop icon به ترتیب می توان آیکان مرتبط با اپلیکیشن را در نوار پایین ویندوز و دسکتاپ قرار داد. مجدد روی دکمه Next کلیک می کنیم:

wamp installation summery

در این مرحله نرم افزار منتظر نصب بوده و با کلیک کردن روی دکمه Install می توان نصب نرم افزار Wamp را آغاز نمود:

installation process of wamp

می بینیم که فرایند نصب آغاز می شود و بسته به سرعت سخت افزار کمی به طول خواهد انجامید تا نصب تکمیل گردد. پس از نصب نرم افزار، چنانچه مرورگر فایرفاکس روی سیستم نصب باشد از ما این سوال پرسیده خواهد شد تا در صورت تمایل مرورگر فایرفاکس را به عنوان مرورگر پیش فرض انتخاب نماییم:

making firefox the default browser for Wamp Server

پس از کلیک کردن روی دکمه Yes این احتمال وجود دارد که فایروال ویندوز نصب نرم افزار را متوقف سازد. در صورت بروز چنین مسئله ای، همانطور که در تصویر زیر مشخص است می بایست روی دکمه Allow access کلیک نماییم:

firewall allowance for wamp

در ادامه می بایست مسیری که با ارجاع به آن در مروگر قادر خواهیم گشت تا وب سایت دینامیک خود را مشاهده کنیم بایستی مشخص گردد:

localhost

همانطور که در تصویر فوق مشخص است، تنظیمات پیش فرض را انتخاب نموده و روی دکمه Next کلیک می کنیم:

wamp-installation-finished

در این مرحله فرایند نصب نرم افزار Wamp Server به پایان رسیده و پس از کلیک کردن روی دکمه Finish، این نرم افزار اجرا خواهد شد:

Untitled-1

 همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، پس از اجرای این نرم افزار آیکان مرتبط با نرم افزار Wamp در نوار پایین ویندوز نمایان می گردد. توجه داشته باشیم که پس از اجرای نرم افزار، رنگ این آیکان ابتدا قرمز بوده سپس به نارنجی تغییر می کند و در نهایت چنانچه هیچ مشکلی بوجود نیاید رنگ آیکان سبز خواهد شد.

یکی از تنظیماتی که حتماً می بایست انجام دهیم این است که گزینه display_errors در وب اپلیکیشن نصب شده به همراه Wamp فعال باشد. برای این منظور روی آیکان سبز رنگ Wamp کلیک کرده سپس از گزینه PHP روی گزینه PHP settings کلیک کرده و تیک آیتم display_errors را می زنیم:

Activate display errors in wamp

از این پس، چنانچه در صورت نوشتن کدهای پی اچ پی مرتکب خطایی شویم، این خطا در صفحه مرورگر نمایش داده خواهد شد. در آموزش بعد خواهیم دید که به چه شکل می توانیم اولین اپلیکیشن خود را ایجاد نماییم.