امتیاز دهید:

توسعه ‌پی‌اچ‌پی از سال ۱۹۹۴ و زمانی که راسموس لردورف تعدادی اسکریپت به زبان سی نوشت تا صفحه خانگی خود را مدیریت کند آغاز شد. این اسکریپت‌ها مسئول انجام عملیات‌های ساده‌ای مانند نشان دادن رزومه راسموس و بررسی آمارهای بازدید از وب‌گاه او بودند. با گسترش اسکریپت‌ها و افزودن توانایی تعامل با فرم‌های وب و ارتباط با پایگاه‌های داده، نام صفحه خانگی شخصی/مفسر فرم:Personal Home Page/Form Interpreter) یا ( PHP/FI برای آن‌ها انتخاب شد. PHP/FI می‌توانست برای ایجاد نرم‌افزارهای ساده وب مورد استفاده قرار بگیرد. لردورف در ابتدا برای یافتن خطاهای این اسکریپت‌ها و بهبود آن‌ها، در ۸ جون سال ۱۹۹۵ میلادی اسکریپت‌ها را با نام ابزارهای صفحه خانگی شخصی نسخه تحت مجوز عمومی گنو بر روی گروه خبری یوزنت منتشر کرد. این نسخه اولیه بسیاری از ویژگی‌های نسخه کنونی این زبان را دارا بود. متغیرها به سبک زبان پرل بودند، مدیریت فرم‌ها وجود داشت و می‌شد کدها را در درون کدهای اچ‌تی‌ام‌ال قرار داد. قواعد پی‌اچ‌پی نیز از زبان پرل پیروی می‌کردند، اما ساده‌تر، محدودتر و ناپایدارتر بودند. با شکل‌گیری یک گروه برنامه‌نویسی و بعد از انجام تست‌های فراوان بر روی نسخه بتا و بازنویسی موتور تجزیه‌کننده، سرانجام نسخه 2 این زبان در نوامبر سال ۱۹۹۷ میلادی منتشر گردید.
اندی گاتسمن و زیو سوراسکی با بازنویسی موتور تجزیه‌کننده در سال ۱۹۹۷ میلادی، پایه و اساس نسخه 3 پی‌اچ‌پی را بنیان نهادند. این ۲ نفر با همراهی لردورف با تغییر نام پی‌اچ‌پی به پی‌اچ‌پی: پیش‌پردازنده ابرمتن (PHP: Hypertext Preprocessor) در ماه جون ۱۹۹۸ میلادی رسماً پی‌اچ‌پی نسخه ۳٫۰ را منتشر کردند. بعد از این اتفاق گاتسمن و سوراسکی شروع به نوشتن هسته جدیدی برای زبان پی‌اچ‌پی کردند که منجر به به ‌وجود آمدن موتور زِند در سال ۱۹۹۹ میلادی شد و همچنین شرکت زِند تکنولوژی را در کشور اسرائیل تاسیس کردند.
در تاریخ ۲۲ می سال ۲۰۰۰ میلادی پی‌اچ‌پی نسخه ۴ که از موتور زند نسخه1 استفاده می‌کرد، منتشر شد. این نسخه تا ماه اوت سال ۲۰۰۸ میلادی توسعه یافت و به نسخه ۴٫۴٫۹ رسید. هم‌اکنون پشتیبانی این نسخه به پایان رسیده‌است و هیچ به‌روزرسانی برای آن منتشر نمی‌شود.
در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۰۴ میلادی، نسخه ۵ پی‌اچ‌پی که از موتور زند نسخه ۲ بهره می‌برد، منتشر شد.  نسخه ۵ ویژگی‌های زیادی را به پی‌اچ‌پی اضافه کرد. پشتیبانی کامل از شیء گرایی، و بهبود بازدهی از جمله این ویژگی‌ها محسوب می‌شد. از سال ۲۰۰۸ به بعد، با پایان یافتن پشتیبانی از تمامی نسخه‌های قدیمی‌تر پی‌اچ‌پی، نسخه ۵ تنها نسخه در حال گسترش است.
در کنار نسخه ۵ پی‌اچ‌پی یک نسخه اصلی دیگر در حال توسعه است. با توجه به تغییرات عمده موجود در این نسخه از جمله پشتیبانی کامل از یونیکد، قرار بود این نسخه به عنوان نسخه ۶ پی‌اچ‌پی منتشر گردد اما بحث هایی پیرامون این تغییر نام وجود دارد که تاکنون به نتیجه نرسیده اند.


نظرات
نظرات