Php-Array-vs-Javascript-Array

بسیاری از افرادی که تازه پا به عرصه طراحی وب می گذارند، اچ تی ام ال (HTML) و سی اس اس (CSS) را تحت عنوان زبان های برنامه نویسی قلمداد می کنند اما این در حالی است که به هیچ وجه نمی توان این دو را جزو زبان های برنامه نویسی به شماره آورد (لازم به ذکر است که اچ تی ام ال یک زبان نشانه گذاری است که در آن از تگ ها استفاده می شود).
با تفکیک کردن زبان هایی مثل اچ تی ام ال (HTML) و سی اس اس (CSS) از سایر زبان ها، با زبان هایی همچون پی اچ پی، جاوا، سی شارپ، جاوا اسکریپت، سی، سی پلاس پلاس، پایتون و ... مواجه خواهیم شد که باز هم در اینجا نمی توان همه را تحت عنوان "زبان برنامه نویسی" قلمداد کرد. به طور مثال در این میان برخی زبان ها همچون پی اچ پی و جاوا اسکریپت هستند که به عنوان زبان های Scripting شناخته می شوند و زبان هایی هم مثل جاوا، سی شارپ و ... تحت عنوان زبان های Programming شناخته می شوند.
با این وجود نیاز است تا تفاوت مابین زبان های Scripting و Programming را درک کنیم. به نوعی می توان گفت که امروزه مرز خیلی مشخصی نمی توان مابین زبان های Scripting و Programming قائل شد اما به هر حال یکسری تفاوت ها وجود دارند.
عمده تفاوتی که مابین یک زبان Scripting و Programming وجود دارد این است که در زبان های Programming، یک برنامه نوشته شده می بایست به طور کامل اصطلاحاً "کامپایل" شود تا قابل استفاده گردد (به زبان ساده، منظور از کامپایل شدن تبدیل کدهای نوشته شده به کدهای قابل فهم توسط کامپیوتر می باشد) اما این در حالی است که کدهای نوشته شده با یک زبان Scripting یی مثل پی اچ پی به طور مستقیم قابل اجرا اند و نیازی به کامپایل شدن ندارد.
زبان های Scripting هم به دو گروه عمده دسته بندی می شوند: زبان های Scripting سمت سرور و زبان های Scripting سمت کاربر. زبان های Scripting سمت سرور (همچون PHP) در سروری که وب سایت روی های قرار گرفته است اجرا می گردند اما زبان های Scripting سمت کاربر (مثل زبان JavaScript) در مرورگری که کاربر وب سایت را در آن مشاهده می کند اجرا می گردند از این رو به آن ها زبان Scripting سمت کاربر یا "سمت کلاینت" گفته می شود.